Labu apetīti!

  1. Sākums
  2. Vidusjūras virtuve
  3. Itāļu virtuve
  4. Zaķīša tomātu ķopsis

Zaķīša tomātu ķopsis

  • recipe image cover
  • recipe image cover
  • recipe image cover
  • recipe image cover
  • recipe image cover

Ielikt grāmatzīmi

Izdrukāt

GARŠĪGI

Apraksts

Šo tomātu ķopsi es sāku gatavot pirms vairākiem gadiem, kad siltumnīcā bija liela tomātu raža un lai tie neaizietu bojā, nācās izdomāt ko ar tiem darīt. Rezultātā sanāca kaut kas līdzīgs tomātu mērcei vai kečupam, tikai daudz garšīgāks. Ideja jau ir tā pati, tikai rezultāts ir labāks un garšīgāks. Šo ķopsi var ar karoti ķeksēt un ķeksēt un nevar apstāties.

Reiz bija atbraucis ciemos mans dēls. Atnākot mājās es virtuvē uz galda ieraudzīju tukšu burciņu un tas man likās  aizdomīgi, jo tieši tādā burciņā es pirms pāris dienām biju iepildījis tomātu ķopsi. Manas aizdomas apstiprinājās: rakaris bija izlacis visu burku pilnīgi tukšu, esot bijis ļoti garšīgs!

Principā tomātu ķopsis ir koncentrāts, kuru es biju izdomājis nelielos daudzumos pievienot pie makaroniem, zupām, gaļai utt., taču izēst uzreiz visu burku… , laikam tiešām ar šo tomātu recepti būšu trāpījis desmitniekā!

Patiesībā šī tomātu recepte un pati ideja ir gaužām vienkārša. Itāļiem tā saucās passata. Nesen skatījos pa televizoru dokumentālo filmu, kurā stāstīja par vienas itāļu ģimenes biznesu. Šī ģimene gatavoja passatu un es nodomāju, ka tas ir tieši tas pats, kas mans tomātu ķopsis.

Tātad sākam gatavot Zaķīša tomātu ķopsi.

Itāļi savu passatu pēc karsēšanas izberž caur sietu, lai atdalītu tomātu sēkliņas. Tad sanāk viendabīga masa, kā kečupam, kuru var nopirkt veikalos. Es caur sietiņu masu neberžu un sēklas neatdalu. Man patīk, ka ķopsī ir arī mazi tomātu mīkstuma gabaliņi. Taču tas ir gaumes jautājums.

Pildām burkās un gaidām bargo ziemu, kad šo zaķīša tomātu ķopsi liekam klāt gaļas ēdieniem, pastai, zupām, pievienojam picai un daudziem citiem ēdieniem, labu apetīti!

Sastāvdaļas

tomāti
olīveļļa
melnie graudu pipari
smaržīgie pipari
lauru lapa
krustnagliņas
čillī pipari
ķimenes
baziliks
* Lai iezīmētu, izvēlies sastāvdaļu

Gatavošanas secība

1
Tomātus nomazgājam un tad noblanšējam.
2
Ieliekam tomātus uz 20-30 sekundēm verdošā ūdenī un tad pārliekam tos aukstā ūdenī. Tas palīdzēs vieglāk noņemt no tomātiem miziņu. Atceros, ka pirmās burciņas es gatavoju ar nenomizotiem tomātiem, tas nebija īsti labi.
3
Lielā pannā ielejam pusglāzi labas olīveļļas un pievienojam rupji sagrieztus tomātus. Kad tie sāk vārīties nogriežam uguni mazāku un uz lēnas uguns karsējam, līdz tomātu masa zaudē trešdaļu līdz pusi sava sākotnējā apjoma. Pievienojam nedaudz sāli un cukuru. Ķopsi var taisīt arī ar sviestu, taču nedaudz olīveļļu es tāpat pievienoju.
4
Tā arī ir visa tehnoloģija un tagad sākas pats interesantākais: eksperimentējam ar garšām.
5
Tomātu karsēšanas laikā var pievienot melnos graudu piparus, smaržīgos piparus, lauru lapu, krustnagliņas, čillī piparu, ķimenes...
6
Ļoti garšīgs ķopsis sanāk ar baziliku.